informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 149 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Resort finansów uprości zwrot VAT
   Inwestorzy nie odpuszczają VAT, który zapłacili przy zakupie materiałów budowlanych. Resort finansów chce więc uprościć zasady zwrotu tego podatku, bo urzędy skarbowe nie nadążają z przerobem wniosków

   Ustawa, która ma zrekompensować wzrost cen materiałów budowlanych po podwyżce stawki VAT z 7 do 22 proc. w maju 2004 r., obowiązuje zaledwie sześć miesięcy, a już będzie poprawiana. W Ministerstwie Finansów dowiedzieliśmy się, że najprawdopodobniej w lipcu rząd skieruje do Sejmu projekt nowelizacji, która doprecyzuje przepisy i przede wszystkim uprości procedury.
   Resort wyjaśnia, że chodzi o to, by w sytuacji, gdy wniosek o zwrot VAT nie budzi wątpliwości fiskusa, pieniądze były wypłacane inwestorowi bez zbędnych ceregieli. Obecnie musi on czekać na decyzję naczelnika urzędu skarbowego nawet do pół roku. Na wypłatę pieniędzy ma dodatkowo 25 dni.
   Ministerstwo najpewniej kieruje się troską nie tylko o inwestorów, ale przede wszystkim o kasę państwa. Za opóźnienie fiskus musi bowiem zapłacić odsetki, a na to prawdopodobnie się zanosi. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy obowiązywania ustawy do urzędów skarbowych w całym kraju wpłynęło blisko 131,6 tys. wniosków o zwrot VAT. Na ich podstawie inwestorzy odzyskają ponad 9,2 mln zł. Fiskus obawia się, że to początek lawiny - w całym okresie obowiązywania ustawy (do końca 2007 r.) będzie tych wniosków nawet ok. 7,5 mln!
   Ministerstwo Finansów liczy ponadto na to, że dzięki uproszczeniu procedur spadną też koszty obsługi tego rządowego programu. Według resortu mogą one pochłonąć nawet 70 mln zł.
   Zwrot należy ci się, jeśli kupiłeś materiały budowlane na budowę albo remont domu lub mieszkania, a inwestycję wykonałeś tzw. systemem gospodarczym, czyli nie korzystałeś z usług profesjonalnych firm. Fiskus zwróci różnicę między stawką 22 i 7 proc., ale tylko za te materiały, które po 1 maja 2004 r. zostały obłożone 22-proc. stawką VAT. Wtedy ten podatek wzrósł m.in. na: okna, drzwi, tapety papierowe i okładziny ścienne, cegły, dachówki i materiały ceramiczne, cement, wapno, gips, wełnę mineralną, konstrukcje stalowe, a także wyroby z betonu i gipsu (w tym pustaki), kotły centralnego ogrzewania, piece grzewcze, gazowe i uniwersalne, wodomierze i gazomierze. A także m.in. zlewy, umywalki ze stali nierdzewnej, wanny żeliwne i emaliowane, płytki ceramiczne (ścienne i podłogowe).
   Żeby nie było wątpliwości, które materiały są objęte zwrotem VAT, minister transportu i budownictwa w porozumieniu z ministrem finansów ogłosił ich wykaz w obwieszczeniu. Do wniosku musisz dołączyć plik dokumentów oraz kopie faktur VAT, które są dowodem poniesionych wydatków.
   Ustawa określa limity zwrotu VAT, np. w przypadku budowy domu to dziś ok. 22 tys. zł. Rekompensatę - choć pomniejszoną - dostają też ci, którzy skorzystali z ulgi budowlanej i remontowej. Ale jest też inny sposób zaoszczędzenia na tym podatku - zlecenie wykonania budowy lub remontu firmie będącej płatnikiem VAT. Może ona wystawić jedną fakturę z 7-proc. stawką tego podatku, która obejmie zarówno usługę, jak i kupione przez tę firmę materiały. Oczywiście w tym wypadku o zwrocie VAT nie może być mowy.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 02-07-2006

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.