informatorbudowlany.plinformatorbudowlany.pl
Strona główna informatorbudowlany.pl Początek bloku Kontakt z informatorbudowlany.pl Regulamin informatorbudowlany.pl Cennik informatorbudowlany.pl Poczta z informatorbudowlany.pl
STRONA GŁÓWNA POCZTĄTEK BLOKU KONTAKT REGULAMIN CENNIK POCZTA
Aktualnie 152 gości
Logowanie
Login: 
Hasło: 
 Nie pamiętam hasła
Zarejestruj się:
Osoba fizyczna   Firma
Menu
Katalog firm
Katalog towarów
Kosztorysy budowlane
Tablica ogłoszeń
Tłumaczenia on-line
Kreatory
Katalog stron WWW
Procedury, Druki, Pliki
Wydarzenia
Bankowość
Biznes
Budownictwo
Ekonomia, finanse
IBB Estimator
IBB Estimator
Informatyka, internet
Komunikaty
Nieruchomości
Praca
Prawo
Prognozy
Rozmaitości
Targi
UE
Prawo
Poczta
Konsultanci
Witam, czekam na pytania odnośnie spraw technicznych portalu (chwilowo niedostępny, zostaw wiadomość, jeżeli chcesz otrzymać odpowiedź podaj adres e-mail)
Wiadomość poufna 
 
Reklama
Informacje
Fraza:  

Prezydent podpisał ustawę o swobodzie działalności gospodarczej
   Dawniej 22 lipca nie kojarzył się z gospodarką rynkową i swobodą gospodarczą, teraz to się zmieni - stwierdził w czwartek prezydent Aleksander Kwaśniewski, podpisując ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i przepisy wprowadzające tę ustawę.
   Podpisanie ustaw miało niezwykły charakter. Prezydent zaprosił do swego pałacu wielu gości, premiera Belkę, wicepremiera Hausnera, przedstawicieli Sejmu i Senatu oraz przedsiębiorców. - To dla podkreślenia wagi tego wydarzenia - tłumaczył po podpisaniu w błyskach fleszy obu ustaw. - Nowe przepisy są znaczącym krokiem do swobody gospodarczej i szeroko otwierają drzwi dla przedsiębiorczości w naszym kraju - mówił prezydent. - Mam nadzieję, że nowe regulacje przyniosą już wkrótce wymierne korzyści polskim firmom, a co za tym idzie, całej naszej gospodarce - dodał.
   Po chwili tłumaczył, że dzięki nowym przepisom łatwiej będzie uruchomić działalność gospodarczą. - Wprowadzenie zasady "jednego okienka" uprości procedury rejestracji firm - mówił prezydent. Większość formalności z tym związanych będzie można załatwić w jednym urzędzie, w gminie. Mało tego, wniosek o rejestrację można będzie składać także drogą elektroniczną. W ciągu kilku lat ma powstać skomputeryzowana ewidencja działalności gospodarczej, w której będzie można znaleźć informacje o wszystkich przedsiębiorcach. Docelowo ewidencja ma być zintegrowana z Krajowym Rejestrem Sądowym, w którym rejestrują się spółki.
   Zniknie znaczna część zezwoleń wymaganych przy prowadzeniu niektórych rodzajów działalności gospodarczej. Zamiast tego wystarczy wpis przedsiębiorstwa do rejestru działalności regulowanej.
   Zmienią się zasady kontroli przedsiębiorstw. Poza nielicznymi wyjątkami będzie zakaz przeprowadzania w firmie więcej niż jednej kontroli jednocześnie. Ograniczono też czas trwania kontroli. W małych firmach nie będzie ona mogła trwać dłużej niż w sumie cztery tygodnie w roku, w większych nie dłużej niż osiem tygodni w roku.
   Bardzo istotne z punktu widzenia firm są przepisy dotyczące interpretowania prawa podatkowego przez urzędy - tzw. wiążąca interpretacja prawa. Dotychczas jeżeli firma występowała o interpretację i stosowała się do niej, a w trakcie kontroli inspektor doszedł do wniosku, że była ona błędna i firma powinna zapłacić podatek, trzeba było płacić. Firmę zwalniano tylko od zapłaty odsetek, a zarząd - od odpowiedzialności karnej. Po wejściu w życie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej będzie inaczej. Firma stosująca się do interpretacji będzie uwolniona od jakiejkolwiek odpowiedzialności. Urząd skarbowy będzie miał trzy miesiące na wydanie interpretacji. Jeżeli będzie ona dla podatnika niepomyślna, ten będzie mógł ją zaskarżyć do izby skarbowej, a później do sądu. Występując o interpretację w danej sprawie, podatnik będzie przedstawiał swój punkt widzenia. Jeśli urząd nie "wyrobi się" z wydaniem interpretacji w terminie, podatnik będzie mógł postąpić tak, jak proponował we wniosku o interpretację, a fiskus nie będzie się mógł do tego przyczepić.
   - Bez kobiet to by się nie udało - stwierdził na zakończenie uroczystości w Pałacu Prezydenckim wicepremier i minister gospodarki Jerzy Hausner. I wręczył bukiety kwiatów wiceminister gospodarki Małgorzacie Okońskiej-Zarembie, która z ramienia rządu pilotowała ustawy, Ewie Janik, posłance SLD, która w Sejmie przewodniczyła podkomisji do spraw gospodarki, oraz Henryce Bochniarz, szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, która w pracach nad nowymi przepisami reprezentowała przedsiębiorców. Hausner dostał od prezydenta pamiątkowe egzemplarze ustaw.
   Większość nowych przepisów wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.


Źródło: Wyborcza (gazeta.pl) - Gazeta ogólnopolska
Dodał: pp

Data dodania: 23-07-2004

© 2003-2006 informatorbudowlany.pl kontakt problemy techniczne wyszukiwarka partnerzy zgłoś błąd

Nowe zasady dotyczące cookies. Aby nasza strona lepiej spełniała Państwa oczekiwania wykorzystujemy pliki cookies. Informujemy, że można zablokować zapisywanie ciasteczek, zmieniajšc ustawienia przeglšdarki. Szczegółowe informacje.