Sucha zabudowa montaż ściany działowej i sufity z płyt G-K

 Sucha zabudowa montaż ściany działowej i sufity z płyt G-K

ŚCIANY

Ścianka działowa to najczęstszy sposób podziału pomieszczeń. Jej konstrukcja, podobnie jak sufitu, może być wykonana w systemie drewnianym lub metalowym.

System ścian o konstrukcji drewnianej

W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednią płytę g-k do ścian (zgodnie ze specyfikacją) - standardową, przeciwpożarową, akustyczną, wodnoodporną. Grubość płyt g-k ma wpływ na odległość między ścianami szkieletowymi. Ogólna zasada jest taka, że ​​kołki należy instalować nie dalej niż 400 mm, poza płytą o grubości 9,5 mm lub 600 mm, jeśli ma grubość 12,5 mm lub 15 mm. Biorąc pod uwagę ostateczne wykończenie, do wykończenia suchej zabudowy należy używać płyt gipsowo-kartonowych ze stożkowymi krawędziami lub do tynku z płyt kartonowo-gipsowych z krawędziami kwadratowymi. Ile płyt gipsowo-kartonowych kupić? Oblicz powierzchnię ściany i pomnóż jej wysokość przez szerokość. Podziel to przez obszar jednego arkusza. Kup trochę więcej na pokrycie cięć.

 

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Aby sprostać różnym wymaganiom użytkowym, dostępny jest wybór płyt g-k. Istnieją rozwiązania dla przeciwwilgociowe, przeciwogniowe, o właściwościach akustycznych, wytrzymałościowe lub termiczne. Najczęściej spotykane są zwykłe płyty g-k 12,5 mm lub 12,5 mm lub ognioodporne płyty g-k 12,5 mm lub 15 mm. W przypadku specjalnych wymagań, takich jak izolacja akustyczna, dostępne są płyty gipsowo-kartonowe o grubości 15 mm lub 19 mm.

Płyty gipsowo-kartonowe są zwykle dostarczane w arkuszach o szerokości 1200 mm, zaprojektowanych tak, aby pasowały do ​​standardowych rozstawów słupków 600 mm. Inne szerokości - 900 mm lub 600 mm są dostępne dla określonych systemów lub tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Rozróżniamy płyty kartonowo-gipsowe o krawędziach kwadratowych i płyty o krawędziach stożkowych. Te o krawędziach stożkowych są idealne do łączenia lub szpachlowania, podczas gdy krawędzie kwadratowe są zwykle używane do wykończeń teksturowanych.

Standardowa płyta gipsowo-kartonowa - najczęściej występuje w kolorze kości słoniowej / brązu, odpowiednia do zastosowań o standardowych poziomach akustycznych, właściwościach strukturalnych lub specyfikacjach przeciwpożarowych. Może być instalowana w podwójnej warstwie.

Płyta gipsowo-kartonowa paroizolacyjna - zwykle jest pokryta cienką warstwą metalicznej folii na odwrocie arkusza. Stosowana jako izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią.

Akustyczna płyta gipsowo-kartonowa - zwykle występuje w kolorze niebieskim, z rdzeniem o większej gęstości, aby zapewnić właściwości blokujące dźwięk. Do stosowania z profilami akustycznymi w metalowej ramie dźwiękochłonnej, która zapobiega przenikaniu drgań dźwięku.

Ognioodporna płyta gipsowo-kartonowa - najczęściej występuje w kolorze różowym, składa się z włókna szklanego oraz innych dodatków chroniących przed ogniem.

Płyty gipsowo-kartonowe wodoodporne - zazwyczaj występują w kolorze zielonym, zawierają hydrofobowe dodatki, dzięki czemu mogą być stosowane w pomieszczeniach wilgotnych - kuchni, łazienkach, pomieszczeniach mokrych.  

Płyta gipsowo-kartonowa odporna na uderzenia - bardzo gęsty rdzeń odporny na uderzenia.

Płyta izolacyjna - (Thermal Laminate, Kooltherm Insulated), rdzeń ze styropianu, dwuskładnikowa płyta izolacyjna do celów termicznych.

Płyta cementowa - idealna do mokrych ścianach, zapewnia mocne połączenie z klejami do płytek ceramicznych lub kamiennych oraz posiada wodoodporną formułę.

W kolejnym kroku wybierz odpowiednie drewno. Standardowe długości drewna iglastego to 100x 50mm lub 75x50mm. Ile drewna kupić? Oblicz całkowitą długość, dodając pomiar długości każdego słupka, płyty i rygla. Kup dodatkowo, ponieważ długości drewna nie będą się dzielić dokładnie tak, jak jest to szacowane. Przed montażem szkieletu zlokalizuj istniejące rury i przewody, aby umożliwić podłączenie wody i elektryczność. Ściana z słupkami mocującymi musi być starannie ustawiona. Generalnie łatwiej jest zamontować ja do słupków w istniejącej konstrukcji. W przypadku montażu pomiędzy słupkami istniejących łączników ściennych u góry i u dołu, zastosuj wzmocnienia w stropie i podwalinach oraz w ryglu środkowym. Mocując ścianę do podłogi i sufitu należy pamiętać o tym, że płytę stropową należy mocować do solidnej konstrukcji, najlepiej bezpośrednio do legara. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, należy zamontować rygle co 600 mm między dwoma legarami i zamontować do nich płytę sufitową. Użyj tej samej metody dla podłogi. Upewnij się, że rogi tworzą dokładny kąt prosty. Narożnik to dwie ściany łączone na styk. Na jednej ścianie dodatkowy słupek jest dodawany blisko narożnika, który jest punktem mocowania płyty g-k.

 1. Zaznacz ramę w miejscu, w którym chcesz umieścić ścianę
 2. Zamontuj płytę podłogową - ustaw ją wzdłuż linii prowadzącej i przymocuj do podłogi.
 3. Zamontuj płyty ścienne i sufitowe - ustaw je wzdłuż prowadnic i przymocuj do ściany lub sufitu za pomocą wkrętów.
 4. Trzymając kołek przymocuj go do sufitu i płyty podłogowej za pomocą gwoździ 100 mm włożonych ukośnie.
 5. Stwórz ościeżnicę, dodając rygiel do szerokości otworu drzwiowego i montując go na słupkach drzwiowych. Wytnij kołek, aby dopasować go między górną częścią drzwi a płytą sufitową - zamocuj na środku szerokości drzwi.

System ścian z metalowymi słupkami

Zmierz i zaznacz linie prowadzące na podłodze, ścianach i suficie w miejscach montażu profilów ściennych (profil C) oraz stropów i prowadnic podłogowych (profile U). Zaznacz otwór na drzwi i miejsce montażu profilów pionowych (profil C).

Przytnij profile tam, gdzie jest to wymagane. Przykręć szyny podłogowe śrubami TEX w odległości nie większej niż 600 mm. Do izolacji zaleca się użycie taśmy akustycznej. Zamocuj kanały ścienne i zabezpiecz je wkretami umieszczonymi nie dalej niż 600 mm od siebie. Ponownie zamocuj szyny sufitowe za pomocą śrub oddalonych o 600 mm. Aby utworzyć otwór drzwiowy, należy włożyć belkę drewnianą w prowadnicę podłogową, aby zapewnić dodatkowe podparcie, i ustawić kanał pod nadproże za pomocą wkrętów KSGM lub KSGD do płyt kartonowo-gipsowych. Włóż profile pionowe do szyn - możesz je odpowiednio zamocować za pomocą śrub TEX. Napraw noggins, jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia. Przymocuj płyty g-k po obu stronach ściany.

Montaz płyt gipsowo-kartonowych

Wyściełanie ściany na sucho polega na przymocowaniu płyty gipsowo-kartonowej do ściany, co daje gładką powierzchnię gotową do wykończenia. To jest szybsze rozwiązanie i w ten sposób łatwiej uzyskać idealne wykończenie niż mokrym tynkiem.

Sucha zabudowa jest prosta. Przede wszystkim narysuj na ścianie linie prowadzące, aby prawidłowo zamontować płyty g-k. Pozostaw dodatkowe 10 mm na klej. Zaznacz linię końcową na górze, pozwalającą na 12,5 mm grubość płyty i 10-15 mm na klej. W przypadku nierównej ściany zamocuj do niej szkielet z drewnianych słupków lub metalowych profilów przed suchą zabudową. Przymocuj płytę gipsowo-kartonową do słupków lub profili za pomocą gwoździ lub wkrętów zamiast kleju. Można również zamontować izolację termiczną przed przykręceniem płyt g-k lub zastosować dźwiękochłonną płytę g-k. Jeśli ściana jest wypoziomowana, użyj kleju do mocowania płyty gipsowo-kartonowej. Nałóż klej na ścianę i przyklej płytę gipsowo-kartonową zgodnie z wytycznymi. Użyj drewnianej listwy, aby docisnąć płytę gipsowo-kartonowa przy ścianie i narzędzie samopoziomujące, aby zapewnić idealne pionowe ustawienie.

Nakładając płyty g-k na drewnianą lub metalową konstrukcję szkieletową, należy najpierw zaznaczyć na podłodze i suficie rozmieszczenie słupków, aby łatwo znaleźć punkty mocowania. Dociąć płytę gipsowo-kartonową do odpowiednich wymiarów (zaczynając od ściany do środka drzwi). Ułożyć pierwszą płytę g-k i zabezpieczyć wkrętami KSGM lub KSGD. Jej krawędź powinna przebiegać wzdłuż środka słupka nad drzwiami, aby uniknąć pęknięcia. Wkręć śruby co 150 mm. Zamocuj w ryglach i kołkach w środku arkusza i na krawędziach. Użyj piły do ​​płyt gipsowo-kartonowych, aby wyciąć część płyty g-k, która zachodzi na siebie. W przypadku pokrycia całej konstrukcji użyj tynku i wypełnij wszelkie pęknięcia lub szczeliny między płytami g-k a ścianami lub sufitem.

SUFITY

Sufit w systemie drewnianym

Po pierwsze, należy zauważyć, że jest to staromodna metoda montażu sufitu. Obecnie nie jest zalecana, ponieważ nie jest wystarczająco skuteczna ze względu na przenoszenie obciążenia, jest mniej odporna na pęknięcia, łatwo wchłania wilgoć i jest trudniejsza do prawidłowego wypoziomowania. Strop w systemie drewnianym można wykonać za pomocą łat. Używając poziomicy lub innego narzędzia do poziomowania, zaznacz na ścianach linie pomocnicze dla nowego sufitu. Aby wypoziomować strop, przymocuj łaty do legarów i rygli istniejącej konstrukcji stropu. Mocować płyty g-k do łat za pomocą wkrętów do suchej zabudowy.

Sufit z profili metalowych

Sufit z metalową ramą zbudowany jest z metalowych profili, kanałów, łączników i wsporników. Do konstrukcji rusztu sufitowego najczęściej stosuje się główne profile sufitowe metalowe CD60 montowane na krzyż jedno lub dwupoziomowy. Wieszaki do sufitów podwieszanych to konsole ES, wieszaki WSO z linkami lub wieszaki belkowe WKK. Sufit można obniżyć za pomocą wsporników ES do profili CD60, które służą do obniżenia stropu z 75 mm na 225 mm. Wsporniki ES są mocowane do legarów lub łat. Do obniżenia sufitu z 10cm na 2000mm-3000mm służy wieszak sufitowy obrotowy WSO i zwieszak linkowy. Aby utworzyć pochyły sufit zastosować należy wieszaki belkowe WKK. Przymocuj drut do legarów lub batonów i połącz z wieszakiem WSO. W przypadku sufitów z wieszakami przeciwpożarowymi należy stosować WSO noinius lub ES, natomiast w przypadku sufitów akustycznych wieszaki akustyczne. Strop z metalową ramą konstruuje się za pomocą metalowych profili mocowanych do istniejących legarów. Za pomocą poziomicy lub lasera zaznacz na ścianach linie prowadzące dla nowego sufitu. Postępuj zgodnie z instrukcjami dla wymaganego typu sufitu:

 

System sufitów z pojedynczą metalową kratką - Zamontuj metalowe krawędzie ścienne (profil obwodowy UD27 lub UD30), a następnie przymocuj wsporniki do połączeń w odstępach co 400 mm dla płyt g-k o wymiarach 2400 x 1200 mm. Przymocuj szyny do wsporników (profil główny CD60) a następnie przyklej płytę gipsowo-kartonową za pomocą metalowych wkrętów. Wysokość wspornika można zmienić, aby odpowiednio wypoziomować sufit.

System sufitowy z pojedynczą metalową kratownicą - w ścianach należy zainstalować metalowe kanały krawędziowe (profil obwodowy UD27 lub UD30), a następnie zamocować wsporniki do spoin w odstępach co 400 mm dla plyty 2400 x 1200 mm. Zamontuj profile sufitowe (profil CD60) na wspornikach co 1,2-1,5 metra i dodaj dodatkowe profile metalowe (profil CD60) co 400 mm na kątownikach. Zainstaluj płytę gipsowo-kartonową. Wysokość wspornika można zmienić, aby odpowiednio wypoziomować sufit.

System sufitów z podwójną metalową siatką - taki sam jak system z pojedynczą metalową kratownicą, ale z podwójnymi metalowymi profilami sufitowymi (profil CD60). Aby uzyskać mocniejszą konstrukcję stropu, należy zastosować łączniki poprzeczne pomiędzy głównymi profilami sufitowymi  (profile CD60). Taki system sufitowy stosowany jest do większych obciążeń, do podwójnych płyt g-k.

Elastyczny system sufitowy z metalową siatką

Profile akustyczne są przeznaczone do podwieszania sufitów zgodnie z normami akustycznymi zatwierdzonymi przez przepisy budowlane, co również praktycznie eliminuje możliwość problemów z przemieszczaniem. Elastyczna metalowa siatka poprawia właściwości akustyczne sufitu podwieszanego. Profile akustyczne są montowane bezpośrednio na legarach. Płyta gipsowo-kartonowa jest następnie instalowana bezpośrednio na profilu akustycznym, dzięki czemu nie ma połączenia między płytą gipsową a legarami. Dzięki temu profile akustyczne wibrują i pochłaniają dźwięk. Ten metalowy profil może zapewnić redukcję dźwięku o 10 dB. Zamontuj profile akustyczne co 400 mm bezpośrednio do belek stropowych, pierwsza szczelina od ściany nie powinna mieć więcej niż 200 mm. Przymocuj płyty g-k do profilów akustycznych za pomocą wkrętów. Wieszaki akustyczne dają możliwość zawieszenia sprężynującego. Wykonują podobną pracę jak profile akustyczne, zatrzymując bezpośrednie połączenie płyty gipsowo-kartonowej, która jest przymocowana do metalowej siatki. Wieszaki akustyczne pozwalają na uzyskanie większego odstępu pomiędzy sufitem podwieszanym a konstrukcją stropu, co pozwala na zwiększenie izolacyjności akustycznej. Zmniejszają hałas, który dociera do sąsiednich pomieszczeń lub z piętra wyżej.

Montaz podwieszanego sufitu z paneli

Podwieszany sufit z paneli jest to kompletna gama paneli sufitowych, w tym mineralnych, drewnianych lub metalowych oraz szeroki wybór systemów zawieszenia. Istnieją różne opcje konstrukcji sufitów, materiałów i parametrów, aby sprostać wymaganiom koncepcji architektonicznych. Cechy systemów sufitów podwieszanych z paneli obejmują nie tylko funkcjonalność, ale także design, cechy akustyczne czy aspekty środowiskowe.

Produkty w zakresie systemów podwieszania obejmują pełną gamę rozwiązań dla wszystkich wymagań w zakresie podwieszania sufitów: zastosowania ogólne, opcje projektowe, zastosowania specjalne, listwy przyścienne i akcesoria do większości zastosowań. Systemy podwieszane są przeznaczone do stosowania z szeroką gamą paneli sufitowych - mineralnymi, miękkimi, metalowymi, drewnianymi oraz rozwiązaniami specjalnymi.

Asortyment podwieszanych płyt sufitowych jest bardzo szeroki i można go wybierać zarówno do celów mieszkalnych, jak i komercyjnych. Najpopularniejsze są opcje komercyjne. W zależności od wymagań dostępne są różne rozwiązania mineralne - laminowane, nielaminowane i dekoracyjne. Gama laminowana zapewnia optymalizację światła dziennego, kontrolę akustyczną i odporność na zarysowania. Klasyczna gama produktów nielaminowanych to połączenie wydajności, jakości i przystępnej ceny. Asortyment dekoracyjny to nowoczesne wzory geometryczne. Oprócz minerałów do wyboru są również miękkie włókna, drewno, metal czy też konkretne rozwiązania.

Dostępne są opcje z widoczną siatką lub całkowicie ukrytą siatką. W przypadku całkowicie ukrytej kratki z płytkami z włókna mineralnego dostępne są deski lub krawędzie. Blachodachówki można montować na systemach typu „clip-in”, które nie odsłaniają rusztu. Jeśli kratka jest częściowo ukryta, to zalecana jest dowolna płytka z krawędziami „Vector” w kolorze mineralnym, drewnianym lub metalowym. Minimalna głębokość pustki przy montażu sufitów podwieszanych zależy od wybranych paneli. W przypadku systemów dachówek typu „lay-in”, w których dachówka przechodzi przez kratkę przed jej upuszczeniem na miejsce, konieczne jest około 150 mm odstępu od stropu do szczytu główki profilu głównego. W przypadku płytek krawędziowych lub wpinanych, które są instalowane od spodu rusztu, wymagana jest mniejsza wysokość. Wszystkie przewody w pustce, takie jak kanały, rury lub kable elektryczne, mogą zwiększyć limity. W skrócie montaż sufitu podwieszanego należy rozpocząć od wytyczenia na ścianach linii prowadzącej, zamocowania kątowników ściennych oraz wstawienia trójników i profili poprzecznych. W kolejnych krokach podwieszanie trójników do sufitu powyżej za pomocą laczników, które można wyregulować, aby utrzymać poziom konstrukcji szkieletu, a na ostatnim etapie - montaż paneli.

SYSTEM METALOWY v SYSTEM DREWNIANY

 1. Sucha zabudowa jest alternatywną do tynkowania.
 2. Kosztuje mniej i jest bardziej efektywna niż tradycyjne tynkowanie.
 3. System konstrukcji metalowej oparty na profilach jest alternatywą dla tradycyjnej konstrukcji drewnianej ścian i stropów.
 4. Metalowa rama jest szybsza i łatwiejsza w montażu, a jednocześnie spełnia najwyższe wymagania wydajnościowe. Wykazuje wysoki stosunek siły do ​​wagi dla długotrwałych rezultatów.
 5. Ościeżnica metalowa jest bardziej skuteczna niż drewniana, szczególnie w przypadku sufitów.
 6. System profili metalowych umożliwia łatwe tworzenie krzywizn ścian i sufitów łukowych.
 7. W przypadku systemu szkieletu metalowego nie ma konieczności wykańczania całej powierzchni tynkiem, wystarczy spoiny.
 8. Brudne prace tynkarskie nie są wymagane, co zmniejsza koszty i czas.
 9. Listwy drewniane mogą być tańszym rozwiązaniem, ale strop oparty na konstrukcji drewnianej jest mniej sprężysty i bardziej podatny na pęknięcia.
 10. Metalowe profile są do 50% lżejsze niż drewniane, a jednocześnie zapewniają solidniejszą konstrukcję dla płyt gipsowo-kartonowych.
 11. Elastyczna metalowa kratka poprawia właściwości akustyczne sufitu podwieszanego.
 12. Metalowe profile są łatwiejsze w transporcie. Mogą być przechowywane na zewnątrz i instalowane w każdych warunkach pogodowych.
 13. Profile metalowe są łatwe do cięcia na miejscu, ognioodporne, nie gniją ani nie skręcają się.
 14. Jest to szybsza metoda montażu niż przy użyciu profili drewnianych.
 15. Ramy z metalowymi profilami umożliwiają wprowadzenie izolacji do konstrukcji i oferują takie same parametry akustyczne.
 16. Metal nie będzie się wyginać.
 17. Metalowe słupki są również lżejsze od drewna, co skraca czas montażu.

Podsumowując sucha zabudowa (system profilów metalowych) to opłacalne rozwiązanie do budowy nowej wewnętrznej ściany działowej lub sufitu lub ulepszenia istniejącej ściany lub sufitu.

Porównaj produkty
Nie masz żadnych produktów do porównania.
Cena PRO

Skorzystaj z przełącznika, aby porównać ceny. Z ceny PRO mogą korzystać wyłącznie nasi subskrybenci.