Pellet w Polsce: energetyczna rewolucja czy chwilowa moda?

Pellet w Polsce: energetyczna rewolucja czy chwilowa moda?

Pellet jako ekologiczne paliwo staje się symbolem zmiany w kierunku zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej Polski. Włączenie pelletu do miksów energetycznych i promowanie odnawialnych źródeł energii to krok w kierunku walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza, co może przyczynić się nie tylko do korzyści dla środowiska, ale także do rozwoju gospodarczego kraju.

Polska stoi na czele producentów pelletu w Europie obok krajów takich jak Belgia, Finlandia czy Węgry. Raport opublikowany przez European Pellet Council pokazuje, że szacowany wynik produkcji w 2021 roku wyniósł 1,8 mln ton. Niemcy są największym producentem pelletu z certyfikatem
ENplus®, a Austria zajęła drugie miejsce, nieznacznie wyprzedzając Rosję. Polska uplasowała się na czwartej pozycji w rankingu krajów produkujących najwięcej certyfikowanego pelletu drzewnego ENplus®, wyprzedzając m.in. Francję i Hiszpanię. Nasz kraj wyróżnia się pod względem dynamicznego rozwoju tego sektora. Mimo sukcesów istnieją jednak wyzwania, z którymi branża odnawialnych źródeł energii musi się mierzyć.


Po rekordowo wysokich cenach pelletu, dominujących od późnego lata do początków grudnia 2022 roku, obserwujemy ich znaczne obniżenie. Mimo to wciąż utrzymują się one powyżej średnich historycznych. Wzrost kosztów surowców i produkcji, a także ogólna kwestia inflacji, mogą tłumaczyć
tendencję wzrostową. Niekontrolowany wzrost cen paliwa spowodował znaczny spadek zainteresowania urządzeniami grzewczymi działającymi na pellety drzewne, który obecnie szacuje się na niemalże 80% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jednocześnie notuje się istotny spadek sprzedaży pelletu drzewnego, wraz ze znaczącym wzrostem zainteresowania pompami ciepła, który według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła wyniósł zaledwie 60%.


Wysoka stawka VAT w Polsce stanowi barierę dla wzrostu sprzedaży detalicznej pelletu w porównaniu do krajów Europy Zachodniej, gdzie stawki są preferencyjne. Inwestycje w nowoczesne zielone technologie są obecnie ograniczone, a kraje, które nie osiągną wyznaczonych celów dotyczących udziału OZE, mogą napotkać ograniczenia finansowe.

Właściwości pelletu wynikają z zastosowanej technologii produkcji, opartej na sprasowaniu biomasy pod bardzo wysokim ciśnieniem. Niska wilgotność pelletu sprawia, że posiada on wyjątkowo wysoką kaloryczność. Minimalna ilość odpadów podczas spalania tworzy wysoką koncentrację wartości energetycznych, czyniąc pellet niezwykle efektywnym i przyjaznym dla środowiska źródłem energii. Emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równoważna lub nawet niższa niż ilość tego gazu przetworzonego podczas wzrostu rośliny. Popiół - jedyny odpad - stanowi doskonały nawóz naturalny
ze względu na wysoką zawartość minerałów. Kluczowym atutem paliw z biomasy jest ich przyjazność dla środowiska, co w dobie rosnącej świadomości ekologicznej staje się kluczowym czynnikiem przy wyborze technologii do ogrzewania prywatnych budynków. Również elektrownie i elektrociepłownie sukcesywnie zwiększają udział paliw pochodzących z biomasy jako surowca w procesie produkcji.

Odbudowa rynku pelletów drzewnych oraz zmiany w sposobie ich dystrybucji i komunikacji z klientami stają się kluczowymi wyzwaniami na nadchodzące lata.


Autorem komentarza jest Marcin Przybysz, Maximer Sp. z o.o.

Porównaj produkty
Nie masz żadnych produktów do porównania.
Cena PRO

Skorzystaj z przełącznika, aby porównać ceny. Z ceny PRO mogą korzystać wyłącznie nasi subskrybenci.