Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – raport o budowie domów Oferteo.pl

Trudności ze znalezieniem ekipy budowlanej – raport o budowie domów Oferteo.pl

Mimo rosnących kosztów budowy domu, w 2021 roku oddano do użytku o 18% więcej budynków mieszkalnych niż w roku poprzednim. 97% z nich stanowiły budynki jednorodzinne wynika z danych GUS. Ważnym elementem każdej takiej inwestycji jest dobór ekipy budowlanej. Przygotowany przez zespół Oferteo.pl Raport o budowie domów zawiera m.in. dane na temat:

  • trudności w znalezieniu wykonawców,
  • czasu oczekiwania na rozpoczęcie prac,
  • czynników decydujących o wyborze ekipy,

okoliczności rezygnacji z pomocy fachowców w celu wykonania części prac samodzielnie.

Nawet do pół roku oczekiwania na podjęcie prac

Blisko co trzeci inwestor uznał znalezienie wykonawców za jeden z najtrudniejszych elementów w procesie stawiania domu – wynika z Raportu o budowie domów z 2021 roku, przygotowanego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami. Dla 23% ankietowanych problemem było również sprawowanie nadzoru nad pracą ekipy budowlanej.

Jedną z przeszkód, na które inwestorzy natrafiali w 2021 roku, był przedłużony czas oczekiwania na podjęcie prac przez fachowców. W 27% przypadków na rozpoczęcie realizacji trzeba było czekać od 2 miesięcy do nawet pół roku. Często okres ten wynosił od 2 do 4 tygodni (21%) oraz od 1 do 2 miesięcy (20%). Zaledwie 13% osób budujących dom mogło liczyć na podjęcie prac w przeciągu tygodnia.

 

Najważniejsze referencje i cena

Znalezienie odpowiedniej i sprawdzonej ekipy może stanowić wyzwanie. Wśród czynników wpływających na decyzje inwestorów najczęściej wskazywano na referencje poprzednich klientów. Takiej odpowiedzi udzieliła blisko połowa ankietowanych. Kolejnymi ważnymi kwestiami były również: cena usług (43%) oraz wrażenie, jakie wywarła ekipa w bezpośrednim kontakcie (41%). Rzadziej kierowano się poleceniem znajomych (39%), dostępnością (37%) czy opiniami w internecie (25%). Zaledwie 14% ankietowanych wskazało, że przy wyborze zdecydowała wcześniejsza współpraca z danymi wykonawcami.

Szukając wykonawców do budowy domu, warto wziąć pod uwagę opinie poprzednich klientów. Radziłbym również dokładne porównanie cen takich usług u różnych firm. Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze stron internetowych, które oferują możliwość wystawiania ocen wykonawcom i kontaktu z nimi. Można wtedy z wyprzedzeniem ustalić np. przewidywane koszty inwestycji – radzi Karol Grygiel z Oferteo.pl.

 

Niektórzy biorą sprawy we własne ręce

Zaledwie 30% inwestorów korzystało z usług jednego generalnego wykonawcy przy budowie domu. Zdecydowana większość zlecała prace kilku firmom. Taka decyzja może wiązać się z potrzebą wygospodarowania większej ilości czasu na poszukiwania ekip budowlanych. Plusem jest jednak możliwość indywidualnego dopasowania zakresu prac do potrzeb i budżetu w trakcie realizowania inwestycji.

 

Przeszło 80% respondentów zdecydowało się na wykonanie części prac własnoręcznie. Najczęściej były to proste czynności wykończeniowe, między innymi: wniesienie mebli (78%), malowanie (72%) czy położenie parkietu (58%). Prace wymagające specjalistycznej wiedzy czy sprzętu zdecydowanie rzadziej były wykonywane samodzielnie. Mowa tutaj na przykład o montażu instalacji centralnego ogrzewania (19%), okien lub drzwi (16%) oraz tynkowaniu (13%).

 

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl firmy zarejestrowane w serwisie mają możliwość dotarcia do klientów poszukujących usług lub produktów w 900 kategoriach. Pozwala to zaoszczędzić czas potrzebny na pozyskiwanie i obsługę klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Serwis wyselekcjonuje dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu, by spośród nadesłanych ofert mogli wybrać najlepszą dla siebie.

W obliczu wojny w Ukrainie uruchomiony został także portal praca.oferteo.pl, na którym pracodawcy mogą bezpłatnie umieszczać ogłoszenia o pracę skierowane do obywateli Ukrainy. Propozycja adresowana jest przede wszystkim do 500 tys. przedsiębiorców współpracujących z Oferteo, ale możliwe jest składanie ofert również przez inne podmioty i osoby fizyczne. W serwisie dostępne są udogodnienia, takie jak: automatyczne tłumaczenie ogłoszenia, przydatne dokumenty i dwujęzyczne wzory umów.

Oferteo.pl to wiodący internetowy marketplace w Polsce dla szerokiego spektrum usług, działający w modelu reverse, gdzie zlecający określa potrzebę, a wykonawcy składają dostosowane oferty. Od blisko dekady Oferteo jest zdecydowanym liderem w kraju pod względem liczby wizyt użytkowników w porównaniu do bezpośredniej konkurencji. Od początku swojej działalności Oferteo połączyło ze sobą ponad 10 mln zlecających i wykonawców. W ostatnim roku obrotowym obsłużonych zostało 1,35 mln zleceń. Platforma Oferteo.pl łączy zleceniodawców z wykonawcami w prawie 900 kategoriach. Wiodące z nich dotyczą usług budowlanych (m.in. budowa domów, odnawialne źródła energii, remonty i wykończenia wnętrz), usług finansowych i prawnych (m.in. kredyty, leasing i porady prawne) oraz usług dla firm (m.in. księgowość, strony internetowe i sprzątanie).

 

Zródło: Oferteo.pl

Porównaj produkty
Nie masz żadnych produktów do porównania.
Cena PRO

Skorzystaj z przełącznika, aby porównać ceny. Z ceny PRO mogą korzystać wyłącznie nasi subskrybenci.